W zeszłym miesiącu izraelscy żołnierze napotkali podejrzanego mężczyznę przekraczającego ogrodzenie graniczne między Izraelem a Strefą Gazy w miejscowości Rafah. Początkowo wydawało się jedynie, że są to plotki rozsiewane przez źródła związane z organizacją Al-Fatah. Według przekazywanych informacji schwytany miał być wysokim rangą członkiem Hamasu, który dobrowolnie oddał się w ręce Izraelczyków. Hamas zaprzeczał raportom i próbował zdystansować się od sytuacji, twierdząc że Palestyńczyk był cywilem, który na własną rękę przeszedł do Izraela.

Po pobieżnym sprawdzeniu osoby żołnierze odnaleźli dwa noże. Nabierając podejrzeń, zatrzymali go i przewieźli do Beer Szewy w Dystrykcie Południowym. Zaistniało podejrzenie, że mężczyzna może dokonywać zamachów na izraelskich wojskowych i cywili.

Na miejscu funkcjonariusze Szin Bet ustalili, że nazywa się Mahmud Atawa i poddali przesłuchaniu. Wyjawił, że od 2006 roku jest bojownikiem Hamasu, zaś jego zadaniem w organizacji była obsługa granatników dzięki odbytemu szkoleniu wojskowemu i patrolowanie granicy, aby ostrzec swoich o potencjalnym ataku izraelskich sił zbrojnych na Strefę Gazy.

Według funkcjonariuszy izraelskiego kontrwywiadu mężczyzna pełnił do niedawna wysoką funkcję w organizacji i był ekspertem od tuneli. Podczas przesłuchania był dla Strażników Izraela prawdziwą kopalnią wiedzy o palestyńskich tunelach, zdradzając lokalizację przejść podziemnych prowadzących na terytorium Izraela. Opowiadał również o technikach ich kopania i o swoim bezpośrednim zaangażowaniu w drążenie w okresie pomiędzy 2007 i 2010 rokiem. W tunelach za jego wiedzą przechowywane były materiały i ładunki wybuchowe, pasy szahida, granatniki i motocykle dla bojowników Hamasu.

W związku podejrzeniem, że planował zamachy na terytorium Izraela, dokonywał infiltracji i posiadał broń został przeciwko niemu wniesiony akt oskarżenia do lokalnego sądu w Beer Szewie. Obecnie przebywa w areszcie.

(haaretz.com, jpost.com; na zdjęciu tunel Hamasu odkryty w Rafah w 2009 roku, fot. Marius Arnesen, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic