W niedzielnym wywiadzie udzielonym Nigeryjskiej Agencji Prasowej szef sztabu wojsk lądowych generał broni Tukur Buratai wezwał żołnierzy do podjęcia bardziej agresywnych akcji wymierzonych przeciw Boko Haram. Jednocześnie podkreślił konieczność odpowiedniego zadbania o potrzeby osób uratowanych z niewoli terrorystów.

Zdaniem generała walki mogą zostać zakończone do końca roku. Konieczne jest jednak podjęcie przez oficerów większej inicjatywy i bardziej agresywnych działań w północno-wschodniej części kraju. Generał stwierdził, że sukces w dużej mierze zależy od skoordynowania działań z marynarką wojenną i lotnictwem.

Jedynie zdecydowane i agresywne akcje umożliwią, według generała, przerwanie kręgu przemocy i ustabilizowanie sytuacji w zagrożonych stanach. Rozmawiając z dziennikarzami, podkreślał on ofiarność, odwagę i patriotyzm nigeryjskich żołnierzy.

W wywiadzie dużo miejsca poświęcono również kwestii odpowiedniego traktowania terrorystów którzy złożą broń. Generał podkreślił, iż należy bezwzględnie przestrzegać prawa międzynarodowego oraz traktować zatrzymanych w sposób humanitarny.

(africanspotlight.com; fot. US Army / Staff Sgt. Lea Anne Cuatt)

US Army / Staff Sgt. Lea Anne Cuatt