Amerykański budżet obronny na rok 2019 wypracowany w drodze kompromisu Izby Reprezentantów i Senatu zatwierdził plan zwierzchników US Air Force zakładający porzucenie dalszego rozwoju systemu Joint STARS. Tym samym program rozwoju następcy latających stanowisk dowodzenia E-8C został anulowany. Zamiast tego rozwijany będzie system rozproszony znany pod nazwą Advanced Battle Management System.

USAF już od dłuższego czasu przekonywał, że klasycznie rozumiany system zarządzania walką skupiony w pojedynczym, dużym statku powietrznym jest nazbyt podatny na zniszczenie przez nieprzyjaciela. Zgadzali się z tym senatorowie, ale wśród reprezentantów dominował pogląd, że należy zmusić wojska lotnicze do pracy nad systemem w ulepszonej wersji zamontowanym na nowym nosicielu.

Ostatecznie pierwsze stanowisko przeważyło. Jest to zasługa senatora ze stanu Georgia Davida Perdue, który przez wiele miesięcy sprzeciwiał się likwidacji programu J-STARS. Właśnie w stanie Georgia – w Robins Air Force Base – stacjonują obecnie samoloty systemu J-STARS. Tymczasem większa i ważniejsza baza na terenie stanu przekłada się na więcej miejsc pracy i większe dochody dla jego mieszkańców (przynajmniej tych w bezpośredniej okolicy). Perdue ustąpił, kiedy zapewniono go, że Advanced Battle Management System będzie przynajmniej w swej zasadniczej części również mieć swój dom w Georgii.

Advanced Battle Management System będzie rozproszony między dużą liczbę statków powietrznych, w tym w założeniu przede wszystkim bezzałogowce. Ma być nie tylko bardziej odporny na przeciwdziałanie ze strony nieprzyjaciela, ale także tańszy w obsłudze i – dzięki większej liczbie mniejszych elementów – mniej podatny na usterki i wypadki. System będzie działać w środowisku sieciocentrycznym i ma być zdolny do równoczesnego wykorzystania danych ze źródeł zewnętrznych, takich jak satelity czy samoloty SIGINT i ELINT.

Ustawa formułująca budżet obronny (National Defense Authorization Act) przewiduje dodatkowe 120 milionów dolarów dla przedsiębiorstwa General Atomics na dalszy rozwój drona MQ-9 w celu przyspieszenia rozwoju Advanced Battle Management System. Dokument nie precyzuje wszakże, jak system miałby działać w praktyce. Oprócz tego w budżecie znalazły się środki na utrzymanie i użytkowanie obecnie posiadanych przez USAF samolotów E-8C J-STARS, które mają służyć do połowy lat dwudziestych.

Zobacz też: Jaka jest gotowość maszyn US Air Force?

(flightglobal.com, aviationweek.com)

US Air Force