Spółka Kratos Defense & Security Solutions poinformowała, że jej samolot bezzałogowy XQ-58A Valkyrie z sukcesem zakończył trzeci lot próbny. Jednocześnie amerykańskie siły powietrzne poinformowały, że w czasie lądowania samolot uległ uszkodzeniu.

Lot odbył się 9 października, podobnie jak dwa poprzednie, nad poligonem Yuma Proving Ground w Arizonie. W czasie dziewięćdziesięciu minut z sukcesem zrealizowano pięćdziesiąt sześć zaplanowanych punktów podlegających badaniom, a ponieważ w zbiornikach było jeszcze trochę paliwa, wykonano dwa dodatkowe punkty testowe. Po zakończeniu cyklu prób otworzono spadochron i samolot rozpoczął opadanie.

W ostatniej fazie lądowania nieprawidłowo zadziałała tymczasowa poduszka powietrzna. Jest ona stosowana w lotach próbnych, ale jej użycie nie jest planowane w czasie służby operacyjnej. W połączeniu z silnym podmuchem wiatru przy ziemi spowodowało to uszkodzenie samolotu w czasie przyziemienia. Po incydencie wykonano ocenę szkód i już wiadomo, że uszkodzenia będą łatwe do naprawienia. W wypadku nikt nie został ranny ani nie powstały żadne szkody w innym mieniu. Czwarty lot próbny zostanie wstrzymany do czasu zakończenia dochodzenia w sprawie przyczyny wypadku.

Demonstrator bezzałogowego bojowego aparatu latającego XQ-58A Valkyrie ma charakteryzować się dużym zasięgiem, możliwością działania w obszarach bez infrastruktury lotniskowej i wysoką prędkością poddźwiękową, około Ma = 0,85. Maszynę opracowano w ramach programu Low Cost Attritable Aircraft Technology (LCAAT), którego celem jest powstrzymanie coraz szybszego wzrostu kosztów samolotów bezzałogowych mogących odgrywać faktyczną rolę na szczeblu taktycznym.

Zobacz też: Kratos rozwija kolejne bezzałogowce

(defence-blog.com)

USAF