Gdy opublikowano doniesienia, że generał Mohamed „Hemedti” Hamdan Dagalo wywiózł z kraju ponad tonę złota, wojskowy zmienił decyzję i ogłosił zamiar przekazania kontrolowanych przez siebie kopalń skarbowi państwa. Dziennikarze niezależnego sudańskiego portalu informacyjnego El Rakoba uważają, że decyzja generała związana jest z walką o wpływy, która rozgrywa się w otoczeniu premiera Abdalli Hamdoka.

Nieoficjalne źródła twierdzą, że decyzję o oddaniu rządowi kontroli nad kopalniami złota w Dżabal’Amir podjęto wcześniej, jednak z powodów politycznych zwlekano z jej ogłoszeniem. Wpływy z wydobycia mają zasilać sudański budżet od 2020 roku. Generał „Hemedti” już wcześniej udzielił finansowego wsparcia rządowi poprzez całkowite sfinansowanie druku nowych banknotów.

Pozarządowa organizacja Global Witness uważa, że przekazanie kopalń ponownie pod kontrolę rządu jest krokiem we właściwym kierunku. „Hemedti” ze swoimi Kuwat al-Dam as-Sari (Siły Szybkiego Reagowania) zdominował sudański rynek złota. Pozyskane fundusze pomogły w dozbrojeniu członków grupy, która wykorzystywana była przez władze do tłumienia niepokojów społecznych w różnych częściach kraju.

Zobacz też: Sudan wycofuje żołnierzy z Jemenu

(dabangasudan.org)

flickr, na licencji CC BY-NC-ND 2.0