Rosyjska telewizja rządowa Zwiezda, będąca własnością ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej, opublikowała informację o rozpoczęciu seryjnej produkcji niszczyciela czołgów 2S25 Sprut-SDM1. Pojazd przeznaczony jest do wspierania wojsk powietrznodesantowych. Przystosowany jest do transportu drogą lotniczą i zrzutu na spadochronach.

Sprut-SDM-1 jest rozwinięciem wozu Sprut-SD, który służy w wojskach rosyjskich od 2005 roku. Kolejna wersja została zaprezentowana w 2015 roku podczas wystawy Armia 2015.

Podstawową różnicą w stosunku do starszych wersji są unowocześnione przyrządy celownicze uzupełnione o termowizję, a także wymiana silnika. W miejsce sześciocylindrowego 2B-06-2 o mocy 510 koni mechanicznych zamontowano zamontowany lżejszy o około 50–100 kilogramów, ale także słabszy o 10 koni mechanicznych silnik UTD-29.

2S25 przez swoje uzbrojenie w gładkolufową armatę 2A75 kalibru 125 milimetrów stanowi dość unikalny pojazd w skali światowej. Atutem tej armaty jest możliwość stosowania pocisków używanych w rosyjskich czołgach podstawowych. Przez wymóg możliwości zrzutu z samolotów wóz jest bardzo lekki, co skutkuje znikomym stopniem opancerzenia i dużym odrzutem podczas strzelania.

Zobacz też: Rosja odebrała pierwsze pojazdy rozminowania BMR-3MA

(rmyrecognition.com, tvzvezda.ru)

Boevaya mashina, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International