Rosjanie zapowiadają rychłe przyjęcie wielozadaniowej korwety Sowierszennyj projektu 2038 Stierieguszczij do służby we Flocie Oceanu Spokojnego. Dojdzie do tego w najbliższych miesiącach. W maju 2015 roku okręt przeniesiono z hali stoczniowej do basenu wyposażeniowego amurskiej stoczni i rozpoczęto montaż systemów pokładowych, w tym systemów uzbrojenia.

Obecnie okręt przebywa w Kraju Nadmorskim i przechodzi próby morskie. Znajduje się pod nadzorem specjalistów różnych dziedzin, w tym odpowiedzialnych za sprawdzenie uzbrojenia, łączności, obrony przeciwlotniczej i walki radioelektronicznej. Po ich zakończeniu planowane jest przemieszczenie okrętu do bazy w Pietropawłowsku Kamczackim.

Stępkę pod ten okręt położono w stoczni Amur w Komsomolsku nad Amurem w 2006 roku. Okręt budowano prawie dziesięć lat. Długi okres konstrukcji podyktowany był po części początkowym brakiem zgody co do ceny za dwie jednostki tego projektu: Sowierszennyj i Gromkij. Rosjanie dementowali wówczas pogłoski, że opóźnienia są spowodowane brakami technologicznymi (zobacz: Rosyjskie ministerstwo obrony opóźnia budowę dwóch korwet).

Sowierszennyj początkowo miał być przyjęty do służby w 2013 roku, zaś Gromkij – w 2015 roku. Skończyło się jednak na pobożnych życzeniach. Co więcej, zastępca dowódcy marynarki wojennej do spraw uzbrojenia wiceadmirał Wiktor Bursuk poinformował, że wyznaczono nowe terminy przyjęcia na koniec 2016 roku, ale tych również nie udało się dotrzymać.

Zobacz też: Korweta Bojkij w służbie od połowy maja

(navyrecognition.com)

Alex 'Florstein' Fedorov, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International