Urząd Federalny do spraw Wyposażenia, Technik Informatycznych i Wsparcia Eksploatacji Bundeswehry (BAAINBw) zamówił siedem śmigłowców dwusilnikowych H145 w konfiguracji poszukiwawczo-ratowniczej. Zastąpią one przestarzałą flotę Belli UH-1D, których eksploatację już wcześniej przedłużono ze względu na problemy z pozyskaniem następców.

Pierwsze UH-1D eksploatowane obecnie przez Bundeswehrę weszły do służby we wczesnych latach siedemdziesiątych.

Nowe śmigłowce zostaną dostarczone w 2020 roku. Będą stacjonować w bazach w Niederstetten (w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia), Holzdorfie (Saksonia-Anhalt) i Nörvenich (Nadrenia Północna-Westfalia).

Koncern Airbus Helicopters będzie również odpowiedzialny za wsparcie logistyczne, naprawy i obsługę techniczną śmigłowców. H145 w konfiguracji SAR jest wyposażony między innymi w kamery, reflektory poszukiwawcze, urządzenia odbierające sygnały awaryjnych nadajników lokacyjnych, zestaw sprzętu medycznego, wciągarki i zawiesia ładunkowe.

– Jesteśmy dumni, że otrzymaliśmy kolejne zamówienie na nasze śmigłowce z rodziny H145 od Bundeswehry – powiedział Wolfgang Schoder, z pionu programów śmigłowców lekkich i rządowych w Airbus Helicopters. – To usprawni standaryzację floty śmigłowców lekkich niemieckich sił zbrojnych. Śmigłowce już użytkowane przez Bundeswehrę sprawdziły się w szczególności dzięki bardzo wysokim poziomom gotowości operacyjnej.

Obecnie w barwach Bundeswehry służy piętnaście H145M wykorzystywanych jako wsparcie dla sił specjalnych. Maszyny te stacjonują w bazie Laupheim.

Zobacz też: Niemcy bliżej wyboru następcy Tornada

(informacja prasowa; na fot. cywilny ratowniczy H145 we Włoszech)

Airbus Helicopters