Władze Senegalu aresztowały rosyjski trawler Oleg Najdow pod zarzutem prowadzenia nielegalnych połowów. Wbrew pozorom problem dotyczy poważnej sprawy.

Senegalska piechota morska weszła na pokład jednostki w niedziele. Była to trzecia tego rodzaju akcja w ciągu tygodnia. Oleg Najdow prowadził połowy na wodach terytorialnych afrykańskiego kraju w pobliżu granicy z Gwineą-Bissau. Wraz z trawlerem zatrzymano załogę liczącą 62 Rosjan oraz 20 obywateli sąsiednie Gwinei-Bissau. Aresztowana jednostka została odprowadzona do portu w Dakarze.

Nielegalne połowy stanowią poważny problem w Afryce Zachodniej. Nie tylko dziesiątkują zasoby ryb, ale także stanowią zagrożenie dla lokalnych gospodarek. Skromne siły morskie nie są w stanie uporać się z tym wyzwaniem. Państwa regionu zwróciły się niedawno do Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej z prośbą o pomoc. US Navy oraz marynarki wojenne państw europejskich miałyby rozpocząć patrolowanie lokalnych akwenów i pomóc w egzekwowaniu prawa. Sprawa pozostaje ciągle otwarta.

(stripes.com)