Saab chwali się stałym udoskonalaniem jednego ze swoich sztandarowych produktów – radaru morskiego Sea Giraffe. Tym razem, podążając na światowymi trendami budowy pocisków hipersonicznych, szwedzki producent zaimplementował do swojego radaru specjalny tryb do wykrywania i śledzenia pocisków tej klasy.

Z powodu ograniczonego horyzontu radarowego okręty wojenne mają bardzo ograniczony czas do reakcji przeciwko atakowi z użyciem szybkich pocisków lecących na małej wysokości. W przypadku użycia pocisków o wysokiej prędkości naddźwiękowej lub hipersonicznej sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Aby temu zaradzić Saab wprowadził do radaru Sea Giraffe tryb wykrywania hipersonicznego (Hypersonic Detection Mode, HDM).

HDM charakteryzuje się bardzo krótkim czasem przejścia radaru od trybu wykrywania do trybu śledzenia wykrytego celu. Rozwiązanie bazuje na stale rozwijanym oprogramowaniu Saaba, które umożliwia rozpoczęcie śledzenia dużej liczby celów w czasie poniżej sekundy od momentu wykrycia. Tak szybkie śledzenie celu umożliwia równie szybkie zastosowanie środków obronnych. Tryb HDM jest zoptymalizowany dla radaru z antenami ścianowymi Sea Giraffe 4A Fixed Face.

Zobacz też: Balt-Military-Expo 2018

(navalnews.net)

Saab Group