Organizatorzy pokazów lotniczych Lotos Gdynia Aerobaltic poinformowali, że w Gdyni wystąpi saudyjski zespół akrobacyjny Saudi Hawks. Będzie to pierwszy w historii pokaz tego zespołu w Polsce. W czasie ubiegłorocznej edycji mogliśmy oglądać inny bliskowschodni zespół – Royal Jordanian Falcons.

Zespół Saudi Hawks został utworzony w 1998 roku jako 88. Eskadra. Stacjonuje w bazie lotniczej imienia króla Abd al-Aziza w Dhahranie. Pierwszy pokaz odbył się w Rijadzie w 1999 roku przy okazji obchodów stulecia Arabii Saudyjskiej, pierwszy pokaz w Europie – dopiero w 2011 roku w Zeltweg. Od tamtej pory zespół kilkukrotnie wizytował europejskie pokazy lotnicze – RIAT, Sanicole, Dni NATO – ale jego występy w naszej części świata ciągle są rzadkością.

Zespół lata na szkolno-treningowych Hawkach Mk. 65, a pokaz wykonuje w składzie sześciu samolotów. Unikalną figurą wykonywaną tylko przez ten zespół jest malowanie na niebie godła Arabii Saudyjskiej – palmy z dwoma skrzyżowanymi mieczami. Poza nim z Arabii Saudyjskiej do Gdyni przylecą także trzy samoloty transportowe C-130, które przewiozą techników i niezbędne zaplecze techniczne. Pokaz na Lotos Aerobaltic będzie jedynym występem Saudi Hawks w Europie w tym roku.

Zobacz też: Będą nowe samoloty dla Red Arrows. Ale jakie?

(Informacja prasowa)

Maciej Hypś, Konflikty.pl