W zakładach KAPO im. S.P. Gorbunowa w Kazaniu ruszył montaż pierwszego zmodernizowanego strategicznego nosiciela pocisków manewrujących Tu-160M2. Podczas wizyty ministra obrony Siergieja Szojgu w fabryce ogłoszono, że wszystko jest gotowe do rozpoczęcia produkcji seryjnej.

Rosjanie podkreślają, że modernizacja lotnictwa strategicznego ma dla nich kluczowe znaczenie. Program jest więc objęty szczególnie ścisłą kontrolą pod kątem przestrzegania harmonogramu i norm jakościowych, a wykorzystywanie w budowie Tu-160M2 jakichkolwiek podzespołów importowanych uznano za niedopuszczalne. Aby umożliwić realizację tych ambitnych planów, kazańskie zakłady wyposażono w nowoczesne maszyny do obróbki i spawania elementów wielkogabarytowych ze stopów tytanu.

Nowa wersja liczącej już blisko czterdzieści lat konstrukcji otrzyma zupełnie nowy pakiet wyposażenia elektronicznego, z systemem zarządzania misją na czele. Wśród innych nowych elementów uwagę zwraca też system astronawigacji ANS-2009 opracowany przez Koncern Radioelektronnyje Tiechnołogii (KRET), należący do państwowego molocha Rostiech. Prawdopodobnie zainstalowane będą również nowe silniki: zmodernizowana odmiana stosowanych obecnie NK-32.

Oblot Tu-160M2 zaplanowano wstępnie na ostatnie miesiące 2018 roku.

Tu-160 – bombowiec bez bomb

O wznowieniu produkcji Tu-160 mówiło się od kilku lat. Ostatecznie decyzję tę podjęto w roku 2015, odsuwając zarazem w czasie rozwój bombowca PAK DA (Pierspiektiwnyj Awiacyonnyj Kompleks Dalniej Awiacyi).

Mimo że Tu-160 formalnie jest samolotem bombowym, w istocie nie jest przystosowany do przenoszenia bomb – ani atomowych, ani konwencjonalnych. W Rosji często określa się go jako stratiegiczeskij rakietonosiec, ponieważ jego jedyne uzbrojenie to mocowane na wyrzutniach rewolwerowych pociski manewrujące, zwłaszcza Raduga Ch-55, które mogą być wyposażone w głowice konwencjonalne i termojądrowe o mocy do 200 kiloton. Pochodną Ch-55 jest pocisk Ch-101 o obniżonej wykrywalności i prawdopodobnym zasięgu blisko 3000 kilometrów, wykorzystany przez Rosjan w toku interwencji w Syrii (zobacz też: Rosja nie będzie korzystać z bazy Hamadan).

Obecnie Wojenno-wozdusznyje siły Rossijskoj Fiedieracyi mają na stanie kilkanaście „Blackjacków” (według różnych danych jest to od jedenastu do piętnastu maszyn), w tym pięć w wersji Tu-160M. W odniesieniu do Tu-160M2 mówi się o zbudowaniu nawet pięćdziesięciu sztuk.

Zobacz też: Trzy samoloty Ił-22PP Porubszczik dla rosyjskiego lotnictwa

(ria.ru, aviaport.ru)

Alexander Beltyukov, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0