W maju ubiegłego roku generał Wiktor Bondariew zapowiedział, że duma rosyjskich wojsk lotniczych – zespół akrobacyjny Russkije Witiazi – niebawem przesiądzie się na Su-30SM. Teraz Russkije Witiazi zaprezentowali się po raz pierwszy szerszej zagranicznej publiczności.

Rosyjska ekipa przyleciała do Malezji na targi LIMA 17 (Langkawi International Maritime & Aerospace Exhibition) zaplanowane na dni 21–25 marca. Jest to ukłon Moskwy w stronę gospodarzy, których siły powietrzne mają na stanie myśliwce Su-30MKM, blisko spokrewnione konstrukcyjnie z Su-30SM i indyjskimi Su-30MKI. Rosjanie określają Su-30SM jako maszynę supermanewrową i w pełni wielozadaniową.

Stopniowa przesiadka na nowe myśliwce stała się faktem jesienią ubiegłego roku (zespół przez pewien czas trenował w mieszanym składzie). Obecnie Russkije Witiazi, z 44-letnim pułkownikiem Andriejem Aleksiejewem na czele, mają do dyspozycji osiem Su-30SM (z czego do Malezji przyleciało pięć), a poczciwe Su-27 i Su-27UB przeszły na zasłużoną emeryturę po ćwierćwieczu intensywnej służby.

Dwa z poniższych trzech materiałów nakręcono o zmroku (podczas ćwiczeń przed właściwymi pokazami). Dzięki temu można dokładnie się przyjrzeć pracy wychylnych dysz kierujących wektorem ciągu w chwilach, gdy włączony jest dopalacz.

(russianknights.ru, airrecognition.com)

Александр Шухов, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International