Rumuńskie siły zbrojne ogłosiły, że poszukują nowych czołgów podstawowych. Obecnie rumuńscy pancerniacy używają czołgów TR-85 i TR-85M1, które nie spełniają wymagań stawianych nowoczesnym wozom pancernym. Biorąc pod uwagę powyższe, ministerstwo obrony zainicjowało program mający na celu sukcesywną wymianę floty. Niebawem mają zostać rozesłane zapytania o informacje do potencjalnych dostawców.

Niektóre źródła podają, że Bukareszt dąży do zastąpienia przestarzałych czołgów Leopardami 2A5. Niemniej jednak według oficjalnych informacji tamtejsze siły zbrojne zamierzają pozyskać sześćdziesiąt Leopardów 2A7. Czołgi prawdopodobnie będą pochodzić z zapasów Leopardów 2 modernizowanych do wariantu 2A7 EU. Z tej puli pięćdziesiąt cztery maszyny posłużą do stworzenia batalionu, zaś sześć pozostałych będzie przeznaczonych do szkolenia. Według przyjętego harmonogramu czołgi mają trafić do odbiorcy do 2024 roku.

Według specyfikacji istotnych warunków zamówienia nowo pozyskiwany czołg powinien być uzbrojony w armatę kalibru 120 milimetrów, mieć zdolność do walki w trybie hunter-killer, a także być wyposażony w najnowocześniejsze podsystemy obliczeniowe i nowoczesny pakiet komunikacyjny. Ma mieć trzy- lub czteroosobową załogę.

Zgodnie z raportem Military Balance 2018 wydanym przez londyński Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych rumuńskie siły zbrojne w służbie mają około czterdziestu czołgów typu TR-580, 104 TR-85 i 54 TR-85M1. Ten ostatni jest głęboko zmodernizowanym wariantem radzieckiego T-55 i nadal stanowi o potencjale tamtejszych wojsk pancernych.

TR-85M1 waży 52,5 tony i ma czteroosobową załogę. Uzbrojony jest w armatę A-308 kalibru 100 milimetrów (kopię radzieckiego D-10T2S), przeciwlotniczy karabin maszynowy DSzKM kalibru 12,7 milimetra i współosiowy karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 milimetra. W linii pozostaje od 1997 roku.

Zobacz też: Ruszają prace nad AGILIS-em

(armyrecognition.com, janes.com, adevarul.ro)

nicubunu, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic