Wczoraj MON Indii podpisało w Moskwie wartą przeszło 960 mln USD umowę z rosyjską korporacją RSK MiG o modernizacji indyjskich MiG-ów-29. Kontrakt zakłada, że 30% wartości zostanie reinwestowane w Indiach, natomiast w ramach offsetu powstanie tam centrum serwisowe radiolokatorów i ośrodek szkolny wyposażony w najnowsze symulatory lotnicze.

Myśliwce MiG-29 9.12B posiadane przez lotnictwo wojskowe Indii zostały zakupione w połowie lat 80. Do roku 1996 dostarczono łącznie ok. 110 maszyn tego typu w wersji jedno- i 2dwumiejscowej. Planowana modernizacja oraz przebudowa na maszyny wielozadaniowe ma objąć 69 samolotów, będących na stanie pięciu eskadr indyjskich wojsk lotniczych (każda po 12-18 maszyn bojowych). Modernizacja ma przedłużyć okres eksploatacji indyjskich MiG-ów-29 do 40 lat (obecnie 25) lub 3500 godzin lotu (obecnie 2500).

Remont przewiduje wymianę awioniki, w tym komputera pokładowego oraz systemu kierowania ogniem. Nie jest przy tym jasne, w jakim stopniu jako wzorzec modernizacji posłuży samolot MiG-29SMT. W indyjskich samolotach będą montowane najprawdopodobniej radiolokatory typu Żuk-ME, poza tym część komponentów mają dostarczyć również przedsiębiorstwa izraelskie i indyjskie, w tym Hindustan Aeronautics Ltd i Bharat Dynamics Ltd.

Uzbrojenie zmodernizowanych samolotów zostanie uzupełnione o pociski rakietowe klasy powietrze-powietrze dalekiego zasięgu oraz broń kierowaną do atakowania celów naziemnych. Silniki zostaną wymienione na RD-33 serii 3 z cyfrowym sterowaniem parametrami pracy silnika oraz nową jednostką rozruchową WK-100, będącą rozwinięciem poprzednio stosowanej GTDE-17, opracowaną przez przedsiębiorstwo NPO Klimow.

Pierwszych sześć samolotów zostanie zmodernizowanych w Rosji, zaś pozostałe będą przebudowywane w bazie remontowej IAF Ozar w Nashik w ramach umowy z zakładami HAL Ltd. po przekazaniu technologii produkcji przedsiębiorstwom indyjskim.

http://www.konflikty.pl/forum/viewtopic.php?t=682