Budowa dwóch najnowszych korwet projektu 20380 Stierieguszczij: Sowierszennyj i Gromkij, została opóźniona. Powodem jest brak zgody co do ceny jaką ministerstwo ma zapłacić za te dwie jednostki stoczni Amur. Informację taką przekazał dyrektor generalny i główny projektant biura konstrukcyjnego Ałmaz, Aleksander Szljachtenko, w środę 14 listopada. Zgodnie z jego słowami nie ma żadnych technologicznych lub projektowych powodów przesunięcia zakończenia prac.

Obie jednostki mają słuzyć we Flocie Pacyfiku. Gromkij zgodnie z planem ma zostać wcielony do służby w 2015 roku. Sowierszennyj natomiast już w 2013 roku. W październiku 2012 roku duże niemetalowe sekcje Sowierszennyego zostały przetransportowane z Petersburga do Komsomolska nad Amurem.

Korwety projektu 20380 są zaprojektowane do operacji w strefach przybrzeżnych. Zarówno do zwalczania celów powietrznych, nawodnych czy podwodnych. Projekt kadłuba jest budowany według nowoczesnych rozwiązań. Sa to także pierwsze jednostki rosyjskie tego rozmiaru wyposażone w heliport znajdujący się na rufie okrętu. Podstawowym uzbrojeniem mają być przeciwokrętowe pociski rakietowe Ch-35E Uran.

(rusnavy.com)