Rzecznik biura prasowego Ministerstwa Obrony ds. wojsk lądowych Nikołaj Doniuszkin poinformował o prowadzonym przez Rosjan rozwoju systemów artylerii rakietowej (MLRS) o ulepszonych właściwościach sterowania. Zmodyfikowany sprzęt pozwoli osiągnąć cele położone w odległości dwustu kilometrów.

Zdaniem pułkownika Doniuszkina, Rosja dysponuje wojskowo-technicznym potencjałem do stworzenia nowej generacji MLRS o zasięgu dwustu kilometrów. Znacznie wzmocni to potencjał rosyjskich wojsk, ponieważ „zmasowane użycie broni precyzyjnych pozwala mieć pewność zniszczenia wysokowartościowych celów, zanim będą mogły być użyte na polu walki przez główne siły przeciwnika”.

Obecnie Rosjanie utrzymują w służbie operacyjnej systemy artylerii rakietowej takie jak BM-21 Grad kalibru 122-mm, Uragan kalibru 220-mm, systemy Smiercz kalibru 300-mm i ulepszony Tornado-S.

Kolejnym jest Tornado-G, który został wprowadzony do uzbrojenia samobieżnych artyleryjskich zestawów rakietowych pod koniec ubiegłego roku w celu zastąpienia wysłużonych zestawów BM-21 Grad. Posiada identyczny kaliber jak jego poprzednik. Jednak zmodyfikowano został poprzez wprowadzenie zautomatyzowanego sposobu prowadzenia ognia w oparciu o cyfrowe systemy nawigacyjne (w tym GLONASS). W ten sposób, natychmiast po wystrzeleniu pocisków, można szybko zmienić pozycję, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo celnego ostrzelania pojazdu z wyrzutnią przez przeciwnika.

Natomiast ulepszona wersja Tornado-S jest obecnie integrowana z systemem nawigacji satelitarnej GLONASS, co pozwoli na automatyzację kierowania ogniem oraz zwiększy zasięg do stu dwudziestu kilometrów. Ponadto zwiększy się skuteczność systemu oraz obniżony zostanie czas gotowości do startu, który będzie wynosił zaledwie trzy minuty.

(en.rian.ru)