Rosyjskie dowództwo wojskowe zdecydowało o przeprowadzeniu modernizacji ciężkich myśliwców przechwytujących MiG-31 (kod NATO: Foxhound). Maszyny te stanowią bardzo ważny element w całym systemie obrony przed atakiem przeciwnika na terytorium Federacji Rosyjskiej za pomocą pocisków balistycznych i manewrujących. „Nowa” maszyna jest efektem systematycznych prac odbywających się od 2005 roku. Działania te były do tej pory całkowicie utajnione.

Tego typu prace nie będą jednak nowością w rosyjskich siłach zbrojnych. Od czasu wejścia do służby tych samolotów w 1982 roku kilka zostało ulepszonych do wersji MiG-31BM. Maszyny w tej wersji zdolne są (według oficjalnych danych) do wykrycia wrogiego ataku z odległości 320 kilometrów i mogą atakować do dziesięciu celów jednocześnie. Wyposażone są w zmodernizowaną awionikę oraz cyfrowe łącza danych, wielofunkcyjne i kolorowe wyświetlacze ciekłokrystaliczne, multimodalny radar oraz usprawniony system kierowania ogniem.

Co więcej, MiG&-31BM jest zdolny do przenoszenia nowych rakiet powietrze–powietrze oraz powietrze–ziemia. Przykładem takiego uzbrojenia są pociski rakietowe Ch-31P (ros. Х-31П), które wykorzystywane są głownie do zwalczania radarów i mogą być stosowane przeciwko wrogim jednostkom nawodnym. Mogą być bardzo dużym zagrożeniem dla samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli (AWACS).

Cały proces modernizacji ma się zakończyć w 2020 roku. Do tej pory do służby w Rosyjskich Siłach Powietrznych wejdzie sześćdziesiąt takich maszyn.

(rian.ru)