Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej obchodziła 23 kwietnia siedemdziesiąte urodziny. Defiladę okrętów przyjmował z pokładu niszczyciela Xining typu 052D przewodniczący Xi Jinping. Efekt przeglądu floty został jednak poważnie ograniczony przez unoszący się nad miastem Qingdao smog i gęstą mglę.

Rocznica powstania chińskiej marynarki wojennej miała być okazją do prezentacji lotniskowca typu 001A. Okręt nie został jednak jeszcze przyjęty do służby i po powrocie z prób morskich cały czas stoi zacumowany w Dalianie. W pardzie uczestniczył natomiast lotniskowiec Liaoning. O tym, jak gęsta była chmura smogu, świadczy fakt, że ten wielki okręt było ledwo widać. Z tych samych przyczyn nie najlepiej wypadł również publiczny debiut prototypowego niszczyciela typu 055, Nanchang.

Smog spowodował też inne trudności. Chińska telewizja publiczna, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie transmitowała parady na żywo, więc trudno określić, które okręty wzięły w niej udział. Media informowały o udziale między innymi okrętu desantowego typu 071 oraz atomowych okrętów podwodnych typów 094 i 095. Łącznie w przeglądzie floty miały uczestniczyć 32 okręty oraz 39 samolotów i śmigłowców.

Qingdao odwiedziły również okręty innych państw, w tym Australii, Singapuru i Wietnamu. Z ciekawszych okrętów innych bander należy wymienić japoński niszczyciel Suzutsuki i rosyjską fregatę Admirał Gorszkow. Nie obeszło się bez dyplomatycznego zgrzytu. Po tym jak fregata Vendémiaire przeszła przez Cieśninę Tajwańską, Pekin odwołał zaproszenie dla zespołu francuskiego. Wcześniej spekulowano, że do Qingdao może zawinąć nawet lotniskowiec Charles de Gaulle.

Zobacz też: Kolejna chińska demonstracja siły

(asiatimes.com, reuters.com)

US Coast Guard / Petty Officer 3rd Class Manda M. Emery