Zaostrza się spór między Rheinmetall Air Defence AG a szwajcarskimi władzami na tle zasad eksportu uzbrojenia. Niegdysiejszy Oerlikon grozi przeniesieniem swojej siedziby poza Szwajcarię.

Wszystko zaczęło się od zablokowania przez szwajcarskie ministerstwo gospodarki realizacji kontraktu na dostawę zestawów przeciwlotniczych Skyguard do Tajlandii. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami koncern rozpoczął akcję lobbingową na rzecz złagodzenia przepisów dotyczących eksportu sprzętu wojskowego. W przyszłym tygodniu ma debatować w tej sprawie szwajcarski parlament.

Aby wzmóc nacisk na władze, Rheinmetall Air Defence AG grozi opuszczeniem ojczystej Szwajcarii. Doniesienia te potwierdził Oliver Hofmann, rzecznik koncernu Rheinmetall. Hofmann zaznacza przy tym, że takie plany pojawiły się już w roku 2013 i były związane nie ze szwajcarskim prawem dotyczącym eksportu uzbrojenia, ale ze stopniowym przenoszeniem działalności dawnego Oerlikona poza Helwecję. W zakładach firmy w Zurychu pracuje obecnie 550 osób. Kilkanaście lat temu zatrudniano tam około 4500 pracowników.

Ostra reakcja Rheinmetalla ma jednak drugie dno. Chodzi mianowicie o możliwy kontrakt na zestawy Skyguard dla Arabii Saudyjskiej, szacowany na 88,5 miliona euro. Koncern usiłował naciskać na polityków w tej sprawie już w listopadzie ubiegłego roku.

Zobacz też: Norwegia wstrzymuje eksport uzbrojenia do ZEA

(tagblatt.ch)

Muraer, GNU Free Documentation License, Version 1.2 or any later version