Na początku 2018 roku baza lotnicza RAF Northolt zostanie tymczasowo zamknięta. W bazie zostanie przeprowadzony kompleksowy remont długiego na 1690 metrów pasa startowego, wraz z instalacją łapacza samolotów wykonanego z lepkiego materiału (Engineered Materials Arrestor System), w którym mają ugrzęznąć koła maszyny niemogącej wyhamować przed progiem pasa.

W Polsce RAF Northolt znane jest wszystkim miłośnikom lotnictwa jako miejsce stacjonowania Dywizjonu 303 w okresie bitwy o Wielką Brytanię. Obecnie stacjonuje tam 32. Eskadra „Królewska” Royal Air Force, służąca między innymi – ale nie tylko – do transportu VIP-ów. Na stanie ma ona między innymi cztery samoloty British Aerospace 146 (na zdjęciu na czele formacji; pozostałe dwie maszyny to wycofane już BAe 125).

Northolt ma zastosowanie nie tylko wojskowe. Jest to także popularne miejsce lądowania bizjetów zmierzających do Londynu. W tej kategorii Northolt jest czwartym pod względem łącznej liczby przyjętych maszyn lotniskiem w stolicy Wielkiej Brytanii (około 12% w roku 2016; pierwsze miejsce zajmuje Luton).

Lotnisko Northolt powstało w 1915 roku. Od kilku lat w Londynie mówi się o jego zamknięciu i przeznaczeniu ziemi na budowę osiedli mieszkalnych.

Zobacz też: Polska legenda czeskiego pilota.

(flightglobal.com, getwestlondon.co.uk)

Sgt Jack Pritchard, DCC(RAF) / MOD