US Air Force i Raytheon przeprowadziły wspólnie testy nowego pocisku antyradarowego AGM-88F HARM. Teraz trwa oczekiwanie na decyzję odnośnie rozpoczęcia produkcji seryjnej.

Nowa rakieta jest również nazywana HCSM – HARM Control Section Modification, czyli HARM ze zmodyfikowaną sekcją kontroli, bo to właśnie w tej części dokonano kluczowych zmian, dodając satelitarny i inercyjny system naprowadzania oraz dodając możliwość wprowadzenia „stref zakazanych” działających nawet w momencie wyłączenia radaru i włączenia fałszywych sygnałów. Ma to na celu pokonanie taktyki „anty-HARM-owej” oraz zminimalizowanie prawdopodobieństwa przypadkowych zniszczeń.

W czasie prób z wykorzystaniem F-16, AGM-88F z sukcesem trafił w cel, ignorując fałszywe sygnały radarowe i przynęty znajdujące się w „strefach zakazanych”, które w czasie prawdziwego konfliktu mogą oznaczać miejsca przebywania cywilów, sił sojuszniczych bądź państwo neutralne.

AGM-88F będzie konkurencją dla innej modernizacji HARM-a – AARGM produkcji Orbital ATK, która już została zamówiona przez US Navy i Włochy. Nowa rakieta nie została jeszcze przeznaczona na eksport, ale Raytheon utrzymuje, że klienci wykazują znaczące zainteresowanie tym produktem.

(flightglobal.com, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)