Korea Południowa zdecydowała się na rozmieszczenie rakiet zdolnych do neutralizacji celów w każdej części terytorium Ludowo-Demokratycznej Republiki Korei (KRLD). Poza tym przyspieszono krajowy program rozwoju rakiet balistycznych. Działania są wynikiem przeprowadzenia trzeciej próby nuklearnej przez sąsiadów z północy.

Wobec ostatnich wydarzeń, do jakich doszło u sąsiada, przywódcy Korei Południowej zdecydowali się na podjęcie ważnych decyzji . Pierwszą z nich jest rozmieszczenie rakiet Hyunmu-3B o zasięgu 1000 kilometrów oraz utrzymywanie ich w stałej gotowości. Drugą, być może bardziej brzemienna w skutki, jest przyspieszenia rozwoju rakiet balistycznych o zasięgu 800 kilometrów. Oznacza to szybki rozwój programu którego skutkiem będzie powstanie koreańskiej tarczy antyrakietowej oraz obrony powietrznej.

W ramach podpisanej w ubiegłym roku umowy ze Stanami Zjednoczonymi, Korea Południowa może rozwijać pociski balistyczne o zasięgu do 800 kilometrów. Jest to ponad dwukrotnie więcej niż poprzedni limit, bowiem wcześniejsza umowa przewidywała rozwój rakiet o zasięgu do 300 kilometrów. Na mocy nowej umowy zwiększono również dopuszczalną masę pojedynczej głowicy, także w pociskach o mniejszym zasięgu do 800 kilometrów. Dotychczas obowiązywał limit wagowy 500 kilogramów.

(armyrecognition.com)