W serwisie Change.org pojawiła się petycja na rzecz nadania promowi mającemu pływać na wyspie Wight imienia Blyskawica. Ma to, rzecz jasna, upamiętniać polski niszczyciel z czasu drugiej wojny światowej.

Niszczyciel ORP Błyskawica powstał właśnie w Cowes, w stoczni J. Samuel White. W nocy z 4 na 5 maja 1942 roku przechodząca tam remont Błyskawica, dowodzona przez komandora porucznika Wojciecha Franckiego, pomogła swoją artylerią przeciwlotniczą bronić miasta przed nalotem Luftwaffe. Polski niszczyciel prowadził tak intensywny ostrzał, że aż skończyła się amunicja i konieczne było dowiezienie jej z Portsmouth. Marynarze uczestniczyli też w gaszeniu pożarów i pomagali załogom ambulansów.

Wprowadzenie do służby nowego promu nastąpi w odstępie kilku tygodni od siedemdziesiątej piątej rocznicy tych wydarzeń. Obecnie jednostka nosi tylko numer 6. Wcześniej proponowano dla niej nazwę zaczerpniętą z modnego ostatnio schematu: Floaty McFloatface.

Prom linowy jest charakterystycznym elementem krajobrazu Cowes i East Cowes. Działa według systemu opracowanego w latach 30. dziewiętnastego wieku przez Jamesa Meadowsa Rendela i jest najstarszym tego typu promem (czy też, jak mawiają Brytyjczycy, pływającym mostem) na świecie. Promy linowe pływają po rzece Medina od 1859 roku.

Z petycją można się zapoznać tutaj [change.org].

Antoni Dubowicz, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0