Program tajwańskiego projektu rodzimego okrętu podwodnego Indigenous Defense Submarine (IDS) powoli nabiera rozpędu. Wstępny projekt jednostki został wysłany do przebadania w jednym z europejskich laboratoriów.

W ogólnym zarysie IDS ma bazować na używanych obecnie przez marynarkę wojenną Republiki Chińskiej okrętach podwodnych typu Hai Lung (na zdjęciu). W stosunku do pierwowzoru zdecydowano się na wprowadzenie sterów w układzie X i przeprojektowanie kiosku. Zapowiedziane badania, które zapewne obejmą też testy modelu w basenie, pozwolą na wypracowanie ostatecznych założeń konstrukcyjnych. Finalny projekt ma być gotowy wiosną przyszłego roku.

Zastanawiające jest, że Tajwańczycy zdecydowali się na rozwijanie konstrukcji sięgającej swymi korzeniami lat 50. Hai Lung bazuje na holenderskim typie Zwaardvis, który z kolei wywodzi się z amerykańskiego typu Barbel. Ten ostatni był, co warto odnotować, ostatnim typem konwencjonalnych okrętów podwodnych powstałym w USA. Takie rozwiązanie ma jedną zaletę, jaką jest prostota i znajomość konstrukcji, co jest niezwykle istotne dla niedoświadczonego na tym polu tajwańskiego przemysłu stoczniowego.

Wokół IDS powstaje ciekawa sytuacja, gdzie będziemy mieć do czynienia ze współpracą przemysłów zbrojeniowych Stanów Zjednoczonych, Europy i Japonii. Odpowiadający za budowę okrętów koncern stoczniowy CSBC zatrudnił firmę Gavron Limited, aby nadzorowała prace i zapewniała doradztwo. O podpisaniu wartego 19,5 miliona dolarów kontraktu ze spółką z Gibraltaru CSBC poinformowało 2 października.

Zobacz też: Tajwan zmodernizuje okręty podwodne typu Hai Lung

(scmp.com, upmedia.mg)

Ministerstwo Obrony Republiki Chińskiej