Haubica samobieżna 2S35 Koalicyja-SW została zaprezentowana publicznie w trakcie parady 9 maja 2015 roku. W kolejnych latach informacje o niej stały się rzadkie. Dopiero teraz poinformowano o rozpoczęciu produkcji serii pilotażowej liczącej dziesięć wozów.

Informację podał dyrektor AO CNII Buriewiestnik Gieorgij Zakamiennych podczas ubiegłotygodniowych indyjskich targów uzbrojenia Defexpo. Po zakończeniu prób uruchomiona ma zostać produkcja seryjna, a pierwsze haubice trafią do jednostek w roku 2022.

Z wypowiedzi Zakamiennycha można wnioskować, że 2S35 serii pilotażowej posłużą do prób państwowych. Jeszcze jesienią 2015 roku Urałwagonzawod informował o pomyślnym przebiegu prób, najprawdopodobniej były to jednak próby zakładowe. Ostateczne wyniki testów były najwyraźniej niezadowalające lub programowi przyznano niższy priorytet, co przełożyło się na zmniejszone finansowanie.

Historia nowej rosyjskiej haubicy samobieżnej kalibru 152 milimetry jest bardzo pogmatwana i pełna kolejnych ograniczeń. Początkowy projekt zakładał nowatorski układ z dwiema naprzemiennie strzelającymi lufami. Rozwiązanie okazało się jednak zbyt skomplikowane, powrócono do tradycyjnego układu i w ten sposób powstała Koalicyja-SW.

Pierwotnie 2S35 miała być montowana na podwoziu uniwersalnej platformy Armata. Z powodu graniczenia zamówień i priorytetu przyznanego czołgom T-14 haubice posadzono na podwoziu T-90. Rozwiązanie takie jest też zapewne tańsze. W 2016 roku rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło zainteresowanie opracowaniem kołowego wariantu Koalicji-SW. Podobno powstał nawet prototyp takiego działa.

Dane taktyczno-techniczne haubicy nadal pozostają niepewne. Deklaracje rosyjskich wojsk lądowych o szybkostrzelności rzędu 16 pocisków na minutę są traktowane bardzo sceptycznie. Nawet jeżeli udało się osiągnąć taką szybkostrzelność, jest ona najpewniej chwilowa, a nie ciągła. Koalicyja-SW ma być zdolna także do prowadzenia ognia w trybie MRSI, czyli wystrzelenia kilku pocisków pod różnymi kątami, tak aby jednocześnie uderzyły w cel.

Rosjanie mają także pracować nad nowymi typami amunicji. W roku 2016 informowano o pociskach precyzyjnych, naprowadzanych za pomocą systemu GLONASS. Obecnie mają trwać prace nad zwiększeniem donośności Koalicyi-SW do 80 kilometrów. Analogiczne prace są prowadzone także w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz też: Nowa wersja haubicy samobieżnej Fırtına

(opex360.com)

Dmitriy Fomin, Creative Commons Attribution 2.0 Generic