Indyjska Organizacja Badań i Projektów Obronnych (DRDO) poinformowała, że rodzimy przemysł rakietowy prowadzi prace nad opracowaniem wersji eksportowej taktycznego pocisku bliskiego zasięgu klasy powierzchnia-powierzchnia Pragati. Hindusi twierdzą, że może to być kolejny udany projekt, podobnie jak w przypadku pocisku BrahMos. DRDO optymistycznie zapatruje się również na możliwość eksportu lekkich samolotów bojowych Tejas i pocisków rakietowych bliskiego zasięgu ziemia-powietrze Akash.

Pocisk rakietowy Pragati jest wariantem systemu krótkiego zasięgu klasy powierzchnia-powierzchnia Prahaar. Po raz pierwszy pokazano go szerszej publiczności w Korei Południowej podczas targów ADEX-2013 w październiku ubiegłego roku. Pragati napędzana jest silnikiem na paliwo stałe, co umożliwia odpalenie rakiety w ciągu trzech minut od zlokalizowania celu. Od momentu wydania polecenia do czasu odpalenia mija jedynie pięć sekund. Zasięg nowego pocisku wynosi od siedemdziesięciu do stu siedemdziesięciu kilometrów. Pociski przenoszą głowice konwencjonalne o wagomiarze do 200 kilogramów i według producenta są w stanie neutralizować mocno opancerzone cele i stanowić taktyczne wzmocnienie na polu walki w dzień lub w nocy w każdych warunkach pogodowych. System Pragati funkcjonuje jako platforma mobilna. Jedna wyrzutnia przenosi sześć pocisków, które mogą być opalane w trybie salwy we wszystkich kierunkach. Przez producenta porównywany jest, choć na wyrost, do amerykańskiego mobilnego, taktycznego systemu rakietowego powierzchnia-powierzchnia MGM-140 ATACMS.

(airrecognition.com; na zdjęciu amerykański mobilny, taktyczny system rakietowego powierzchnia-powierzchnia MGM-140 ATACMS, fot. US Army, domena publiczna)