We wtorek załoga HMS Chatham, fregaty typu 22, ostatecznie pożegnała swój okręt, który po dwudziestu jeden latach służby został skreślony ze stanu czynnych okrętów Royal Navy. Obecnie w służbie w brytyjskiej flocie pozostają jeszcze trzy okręty tego typu.

Ceremonia odbyła się w bazie Devonport w Plymouth. Wzięło w niej udział, oprócz załogi, około stu ich rodzin, przyjaciele i vipy. Obecny był między innymi admirał Sir Ian Forbes, pierwszy dowódca Chathama; wspominając służbę na nim, stwierdził, że w tamtym czasie, to jest kiedy obejmował nad nim dowództwo, był to najnowocześniejszy okręt na świecie.

Z kolei obecny, ostatni już dowódca fregaty, komandor porucznik Simon Huntington, starał się podnieść załogę na duchu:

– Nie rozpaczajcie nad stratą wspaniałego okrętu. Cieszcie się raczej jego dokonaniami. Nawiązując do słów jego matki chrzestnej, Lady Roni Oswald: wiem, że to, co Chatham osiągnął przez ostatnie dwadzieścia lat, wzbudza podziw w całej Royal Navy.

Stępkę pod HMS Chatham (siódmego okrętu Royal Navy o tej nazwie) położono w 1986 roku. Wodowanie odbyło się w roku 1988. Ostatnią misją fregaty był siedmiomiesięczny pobyt na wodach opodal Somalii, gdzie w ramach operacji Tarcza Oceaniczna zabezpieczał tamtejszą żeglugę przed piratami.

(royal-navy.mod.uk)