Dania rozpisała nowy przetarg na dostawę systemów artyleryjskich. Poprzedni wygrany przez Elbita został anulowany na dwanaście godzin przed ostatecznym terminem podpisania umowy. Tym razem do przetargu staje także Huta Stalowa Wola.

Pięć firm zakwalifikowanych do ostatniego etapu postępowania przetargowego to BAE Systems Land & Armaments (USA), Elbit Systems (Izrael), Hanwha Techwin (Korea Południowa), Huta Stalowa Wola (Polska) i Nexter Systems (Francja). Pierwszy przetarg został wygrany przez Elbit oferujący system ATMOS, ale Duńczycy nie chcieli kupować izraelskiego uzbrojenia wiec anulowali przetarg.

Poza HSW, również pozostałe firmy startowały w poprzednim przetargu, ale oferowana przez BAE Systems haubica M109 nie spełniła wymagań technicznych, czyli nie strzela na odległość czterdziestu kilometrów, a francuski CAESAR i koreańska K9 okazały się gorsze od ATMOSa. Nie ogłoszono oficjalnie, jaki produkt zaoferowała Duńczykom Huta Stalowa Wola, ale to właśnie ona jest producentem systemu Krab, który, co ciekawe w kontekście tego przetargu, budowany jest na tym samym podwoziu, co K9 Thunder.

(defense-aerospace.com, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)