Odbywające się na terytorium Polski największe w tym roku sojusznicze ćwiczenia przeciwlotnicze „Tobruq Legacy 2019” są okazją do przećwiczenia współdziałania holenderskich i niemieckich jednostek przeciwlotniczych, które tworzą Dwunarodowy Zespół Zadaniowy Obrony Przeciwlotniczej Bliskiego Zasięgu (Bi-national Short Range Air Defence Task Force – BSTF). W 2023 roku oddział wejdzie w skład wojsk bardzo szybkiego reagowania NATO.

Duże poligony w Polsce pozwalają na wykorzystanie wszystkich środków obrony przeciwlotniczej w jednym scenariuszu. Jednostki Patriotów operują na poligonie w Wędrzynie na południe od Gorzowa Wielkopolskiego, a pozostałe komponenty ćwiczą na poligonie w Ustce.

Zespół BSTF składa się z systemów NASMAS i Fennek Stinger pochodzących z holenderskiego dowództwa obrony przeciwlotniczej oraz systemu Wiesel 2 Ozelot Stinger, wozu dowodzenia i kontroli ognia i pojazdu z radarem dozoru powietrznego z niemieckiej 61. Grupy Rakiet Przeciwlotniczych Luftwaffe (Flugabwehrraketengruppe 61).

Zobacz też: Patrioty na dłużej w Niemczech?

(janes.com)

Maciej Hypś, Konflikty.pl