W miniony czwartek Alenia Aermacchi dostarczyła włoskim siłom powietrznym pierwszy egzemplarz Tornado ECR zmodernizowanego do standardu MLU. Program modernizacji obejmie łącznie piętnaście samolotów.

Alenia Aermacchi przeprowadza program we współpracy z partnerami z konsorcjum Panavia – BAE Systems i Cassidian. W ramach modernizacji włoskie Tornada otrzymają nowy system nawigacji zintegrowany z GPS, unowocześniony system podchodzenia i lądowania w warunkach ograniczonej widoczności i nowoczesne szyny danych zintegrowane z systemem TACAN. W kokpicie pojawią się nowoczesne kolorowe wyświetlacze wielofunkcyjne, a nowe oprogramowanie zredukuje obciążenie załogi i usprawni jej interakcje z maszyną. Zmianom poddano także wewnętrzne i zewnętrzne oświetlenie, dostosowując je do współpracy z goglami noktowizyjnymi. Tornada ECR MLU będą przystosowane do przenoszenia nowych wersji pocisków przeciwradiolokacyjnych HARM oraz bomb kierowanych rodziny JDAM.

Tornado ECR (Electronic Combat/Reconnaissance) jest samolotem walki radioelektronicznej i rozpoznawczym. Do jego głównych zadań należy zwalczanie wrogich stacji radarowych przy pomocy pocisków HARM. Jedynym oprócz Włoch użytkownikiem wariantu ECR jest niemiecka Luftwaffe, posiadająca obecnie trzydzieści jeden maszyn tego typu.

(materiały prasowe Alenii Aermacchi)