Indyjska marynarka wojenna odebrała pierwszy morski samolot rozpoznawczy dalekiego zasięgu P-8I. Maszynę skierowano do bazy w Rajali na południu kraju.

P-8I jest pierwszą wersją P-8A dla zagranicznego odbiorcy. Samolot został opracowany na bazie Boeinga 737-800. Szef Boeing Military Aircraft Chris Chadwick podkreślał, że podczas konstrukcji uwzględniono specyficzne wymagania indyjskiej marynarki wojennej. Maszyna charakteryzuje się otwartą architekturą ułatwiająca przyszłościowe modernizacje, a w jej opracowaniu uczestniczyły liczne firmy z amerykańskiej branży zbrojeniowej, w tym: CFM International, Northrop Grumman, Raytheon, Spirit AeroSystems, BAE Systems i GE Aviation.

W myśl kontraktu z 1 stycznia 2009 Indie do końca 2015 roku mają otrzymać łącznie osiem P-8I, jednak Boeing liczy na dalsze zamówienia. W indyjskiej marynarce Poseidony mają zastąpić rosyjskie Tu-142M. Głównym zadaniem samolotów będą misje patrolowe i rozpoznawcze wzdłuż długich wybrzeży Indii oraz na ich rozległych wodach terytorialnych. Oprócz tego na liście misji znalazło się zwalczanie okrętów podwodnych i nawodnych. P-8I ma zasięg 2222 km, może osiągać prędkość 789 km/h i wznieść się na pułap 12 500 m, załoga składa się z dziewięciu ludzi – dwóch pilotów i siedmiu operatorów sprzętu pokładowego. Indie są drugim i jak do tej pory jedynym poza Stanami Zjednoczonymi użytkownikiem P-8.

(boeing.co.in, naval-technology.com)

Boeing