Według Defense News Northrop Grumman zamierza już w pierwszej połowie tego roku oblatać prototyp swojej wersji samolotu T-X. Maszyna ta będzie walczyć o zamówienie ze strony US Air Force jako następca szkolno-treningowych T-38 Talonów (na zdjęciu), skądinąd również wyprodukowanych przez Northropa.

– Zamierzamy oblatać samolot wtedy, kiedy najlepiej zgra się to z procedurą przetargową – powiedział w ubiegłym tygodniu Tom Vice, prezes działu lotniczego Northropa Grummana. Prototyp będzie zbudowany przez przejęte w 2007 roku Scaled Composites.

Rozpoczęcie przetargu na 350 samolotów planowane jest na wrzesień 2016 roku. T-X ma osiągnąć wstępną gotowość operacyjną w roku 2023. Pozostałe konsorcja ubiegające się o zamówienie to Boeing z Saabem, Textron AirLand i Lockheed Martin z Korea Aerospace Industries.

Northrop T-X powstaje jako projekt własny przedsiębiorstwa wspólnie z BAE Systems i L-3. Pierwotnie miała to być głęboko zmodernizowana wersja brytyjskiego Hawka, ale po pewnym czasie zdecydowano się na zupełnie nowy projekt.

(defensenews.com; fot. Chad Bellay / U.S. Air Force)

US Air Force / Chad Bellay