Irańska państwowa stacja telewizyjna IRNA poinformowała, że w poniedziałek skopiowany amerykański bezzałogowy statek latający RQ-170 wykonał pierwszy lot. Dowódca lotnictwa Korpusu Strażników Rewolucji, generał brygady Amir Ali Hadżizade, oświadczył, że niebawem udostępniony zostanie film prezentujący oblot drona wykonanego w zgodzie z koncepcją stealth. Jest to kolejny rzekomy sukces irańskiego przemysłu obronnego, zaraz po tym, jak w maju bieżącego roku ujawniono kopię przechwyconego drona, a następnie w lipcu oblatano pomniejszoną kopię RQ-170. Ta jednak nie była zdolna do przenoszenia uzbrojenia. Według Irańczyków obecna będzie takimi możliwościami dysponować.

Do przechwycenia amerykańskiego drona doszło 4 grudnia 2011 roku nad wschodnim Iranem. Zdaniem irańskich źródeł wojskowych i politycznych wykonywał on misję szpiegowską, czemu oczywiście zaprzeczali Amerykanie, i został unieszkodliwiony. Aby pokazać światu, że nie są to plotki, dokonali publicznej prezentacji i poinformowali, że prowadzą działania zmierzające do skopiowania maszyny i odczytania wszystkich danych z aparatury pokładowej. Do odzyskania danych doszło rzekomo w lutym 2013 roku.

(reuters.com, na zdjęciu zdobyty RQ-170 (lub jego atrapa) na wystawie w Iranie, fot. Bronzmajom, via Wikipedia, na licencji PD-US)

Bronzmajom, via Wikipedia, PD-US