Niszczyciel USS Zumwalt (DDG 1000) wszedł 2 kwietnia po raz pierwszy do najsłynniejszego amerykańskiego portu wojennego – Pearl Harbor. Wizyta ma charakter w głównej mierze kurtuazyjny. Okręt i jego załoga mają odbyć szereg spotkań w miejscowymi urzędnikami i organizacjami. Jest to punkt kulminacyjny rejsu niszczyciela po Pacyfiku, obejmującego wizyty między innymi w Ketchikan na Alasce (dziesięć dni temu) i Esquimalt w Kanadzie.

Zumwalt jest podporządkowany operacyjnie 3. Flocie, która odpowiada za działania na Oceanie Spokojnym (bez mórz u brzegów Azji). Jego port macierzysty to kalifornijskie San Diego.

Pierwsze wejście do Pearl Harbor ma duże znaczenie symboliczne dla każdego amerykańskiego okrętu. Nowe jednostki podchodzą tam do pomnika USS Arizona (widocznego po prawej stronie zdjęcia), upamiętniającego śmierć 1177 poległych na pancerniku w japońskim uderzeniu 7 grudnia 1941 roku. Od 1999 roku w bazie stoi także okręt muzeum USS Missouri (widoczny w tle za Zumwaltem), na którego pokładzie japońska delegacja podpisała akt kapitulacji kończący drugą wojnę światową.

Zobacz też: USS Michael Monsoor przyjęty do służby

(navy.mil)

US Navy / Mass Communication Specialist 1st Class Corwin M. Colbert