Peruwiańska armia odebrała pierwsze wyrzutnie rakiet niekierowanych typ 90B. Na uroczystej ceremonii w Akademii Artylerii byli obecni prezydent Ollanta Humala, minister obrony Jakke Valakivi oraz najwyższe dowództwo sił zbrojnych.

Chiński koncern Norinco zwyciężył w grudniu 2013 w otwartym przetargu na nowy artyleryjski system rakietowy, mający zastąpić BM-21 Grad. Wart 38,5 miliona dolarów kontrakt obejmuje dostawę 40 wyrzutni typ 90B, z których Peru odebrało już 27. Dostawa poważnie wzmocniła park artyleryjski peruwiańskiej armii, oparty głównie na holowanych haubicach M101 kalibru 105 milimetrów oraz ich jugosłowiańskich klonach. Z 24 zakupionych jeszcze w czasach sowieckich BM-21 w służbie pozostało 14.

Typ 90B należy do zapoczątkowanej w latach 80. przez typ 81 rodzin chińskich klonów Grada. Wyrzutnia jest wyposażona w 40 prowadnic dla niekierowanych pocisków rakietowych kalibru 122 milimetrów. Zasięg rakiet waha się, w zależności od wersji, od 20 do 40 kilometrów. Nie wiadomo, jaki zestaw pocisków zakupiło Peru, Norinco ma swojej ofercie oprócz zwykłych głowic burzących i odłamkowo-burzących także zapalające, z subamunicją przeciwpiechotną i przeciwpancerną oraz z minami przeciwczołgowymi.

(armyrecognition.com, fot. Peruvian Defense Ministry)