Wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka PCO S.A. zorganizowała szkolenie z obsługi sprzętu optoelektronicznego dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. PCO jest producentem przyrządów obserwacyjnych i celowniczych z zastosowaniem techniki laserowej, noktowizyjnej i termowizyjnej dla potrzeb wojska i innych służb mundurowych.

Szkolenie odbyło się pod koniec marca na terenie 1. Ośrodka Radioelektronicznego w Grójcu. Uczestnicy skupili się na nauce obsługi przyrządów obserwacyjnych i celowniczych produkowanych przez PCO – gogli, monokularów noktowizyjnych oraz celowników noktowizyjnych i termowizyjnych do karabinków MSBS Grot 5,56 mm znajdujących się na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Podczas kursu uczestnicy wykonywali serie strzelań w symulowanych warunkach dziennych i nocnych na strzelnicy kontenerowej dostarczonej przez Zakłady Mechaniczne z Tarnowa.

– Współpraca między naszymi spółkami a Wojskami Obrony Terytorialnej układa się modelowo. Jesteśmy w stałym kontakcie z zamawiającym, który ma możliwość zgłaszania uwag i propozycji zmian w używanym produkcie, które nanosimy, by tworzyć rozwiązania skrojone pod potrzeby użytkownika końcowego  – powiedział Krzysztof Kluza, prezes zarządu PCO S.A.

Polska Grupa Zbrojeniowa jest jednym z kluczowych dostawców wyposażenia i uzbrojenia dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Oferta Grupy obejmuje między innymi karabinki MSBS z radomskiej Fabryki Broni, optoelektoniczne urządzenia celownicze i obserwacyjne z PCO S.A. oraz umundurowanie i wyposażenie osobiste firmy Maskpol. Zakłady Mechaniczne z Tarnowa odpowiadają za dostawy broni wsparcia – karabinów maszynowych UKM-200P i lekkich moździerzy piechoty LMP-2017, zaś zaplecze logistyczne obsługiwane jest między innymi przez ciężarówki Jelcz 442.32, znajdujące się również na wyposażeniu Wojsk Lądowych.

– W Wojskach Obrony Terytorialnej posiadamy nowoczesny sprzęt przede wszystkim rodzimej konstrukcji – mówił podpułkownik Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. – Z PCO S.A. posiadamy optoelektronikę, między innymi: gogle noktowizyjne, lornetkę termowizyjną, celownik termowizyjny czy celownik dzienno-nocny. Dla nas współpraca z polską firmą to niewątpliwa korzyść. Ciągły kontakt, możliwość wprowadzania ewentualnych poprawek, sprawdzanie sprzętu, jaki używamy, ale również testowanie nowego wyposażenia to niewątpliwie właśnie te korzyści. Taka współpraca to nie tylko większe możliwości dla nas. Również firma dzięki nam ma możliwość sprawdzenia swojego wyposażenia w szkoleniu poligonowym, w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych, a to cenne doświadczenie, jakie wpływa na jakość produkowanego przez firmę wyposażenia.

Zobacz też: Radiostacje Comp@n. Propozycja dla Wojsk Obrony Terytorialnej

(Informacja prasowa)

PCO S.A.