Uderzenia huraganów w kraje Ameryki Środkowej i południowo-wschodnie stany USA skutkują dziesiątkami ofiar, ewakuacją tysięcy ludzi i olbrzymimi stratami materialnymi. Przy tej okazji okręty desantowe przypominają, że są nie tylko narzędziem wojny, ale także jednostkami do niesienia pomocy.

Już w ostatnich dniach sierpnia, tuż po przejściu nad Teksasem huraganu Harvey, US Navy zaoferowała dla potrzeb misji humanitarnej śmigłowcowiec desantowy USS Kearsarge (LHD 3) typu Wasp (na zdjęciu) i okręt desantowy USS Oak Hill (LSD 51) typu Whidbey Island wraz z zabezpieczeniem logistycznym w postaci tankowca USNS John Lenthall (T-AO 189) i okrętu zaopatrzeniowego USNS William McLean (T-AKE 12).

Zmianę kursu nakazano także będącemu w trakcie przebazowania do Japonii śmigłowcowcowi USS Wasp (LHD 1). Wraz z USS Kearsarge i USS Oak Hill wszedł on w skład pierwszego rzutu sił humanitarnych skierowanych na amerykańskie Wyspy Dziewicze po uderzeniu huraganu Irma.

W akcji bierze udział pięć MV-22B, trzy CH-53E i trzy UH-1Y piechoty morskiej oraz dziewięć MH-60S i nieujawniona liczba MH-53E marynarki. Celami ich działania, prócz ewakuacji i pomocy medycznej, są dostarczanie wody pitnej, transport sprzętu i personelu oraz zapewnienie bezpieczeństwa publicznego.

Kolejne okręty, USS Iwo Jima (LHD 7) typu Wasp i USS New York (LPD 21) typu San Antonio opuściły Mayport na Florydzie, aby w Norfolku załadować sprzęt do usuwania skutków klęsk żywiołowych. 8 września postanowiono, że dołączą do nich lotniskowiec USS Abraham Lincoln (CVN 72) i niszczyciel USS Farragut (DDG 99). Grupa dysponuje łącznie trzema CH-53E, dziesięcioma MH-60S i czternastoma MH-60R.

W kierunku obszarów dotkniętych huraganem Irma oraz będących na ścieżce kolejnego huraganu, o imieniu Jose, swój okręt desantowy, wcześniej zaplanowany do udziału w misji NATO na Morzu Śródziemnym, oddelegowała także Royal Navy. Śmigłowcowiec HMS Ocean (L12) w swoim ostatnim rejsie pod brytyjską banderą będzie na Karaibach współdziałał z jednostką pomocniczą RFA Mounts Bay (L3008).

(washingtonpost.com, navy.mil, usni.org, navaltoday.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Michael Eduardo Jorge