Misja obserwacyjna Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na Ukrainie zainicjowała wykorzystanie bezpilotowych śmigłowców Camcopter S-100 do zbierania informacji z powietrza. Oczywiście maszyny są nieuzbrojone.

S-100 zostały dostarczone, są obsługiwane i serwisowane przez pracowników producenta tych śmigłowców, firmy Schiebel na podstawie kontraktu zawartego z OBWE, a sposób ich wykorzystania zależy od członków misji obserwacyjnej. Dane zebrane w czasie lotów są własnością OBWE i mogą być wykorzystane tylko przez tą organizację.

Bezpilotowce mają być wykorzystywane do zbierania uzupełniających danych na bazie rozpoznania powietrznego, jednak nadal podstawowym środkiem zbierania informacji pozostanie działalność członków misji obserwacyjnej na ziemi. Szczególny nacisk zostanie położony na monitoring implementacji Protokołu Mińskiego z 5 września i Memorandum Mińskiego z 19 września.

W pierwszej kolejności S-100 będą monitorowały obszar na południe od Doniecka aż do Morza Azowskiego i od granicy z Rosją na wschodzie do linii rozgraniczenia separatystów na zachodzie.

(armyrecognition.com, fot materiały prasowe Schiebel)

Opis konstrukcji Camcoptera S-100

Materiały prasowe Schiebel