Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że pomimo wygaśnięcia traktatu INF możliwe jest uniknięcie nowego wyścigu zbrojeń. Podkreślił jednak, iż to zależy wyłącznie od postawy Rosji i tego, czy zmieni ona swoje zachowanie.

– Nie będziemy kopiować tego, co robi Rosja, i nie chcemy nowego wyścigu zbrojeń – powiedział Jens Stoltenberg. – Państwa NATO nadal mają nadzieję na konstruktywne relacje z Rosją, ale jednocześnie muszą dysponować wiarygodną obroną. Dzisiaj jesteśmy świadkami ostatecznego wygaśnięcia traktatu INF i bardzo tego żałuję. Jednakże musimy teraz znaleźć odpowiedni balans pomiędzy byciem silnym a zbyt szybką i zbyt mocną reakcją. Zareagujemy w sposób ostrożny i odpowiedzialny.

Sekretarz generalny NATO o wygaśnięcie traktatu obwinił Rosję, która łamała postanowienia układu mimo wieloletnich napomnień ze strony Stanów Zjednoczonych i NATO, nawet pomimo ostatniego półrocznego ultimatum wzywającego do podporządkowania się postanowieniom umowy międzynarodowej. W efekcie, jak podkreślił Stoltenberg, amerykańska decyzja o wycofaniu się z układu INF ma pełne poparcie sojuszu.

– Sytuacja, w której Stany Zjednoczone całkowicie przestrzegają porozumienia, a Rosja nie, była nie do utrzymania – dodał sekretarz generalny, podkreślając, że NATO odpowiedzialnie i w sposób wyważony odpowie na zagrożenie stwarzane przez rosyjskie pociski 9M729.

Zobacz też: Przezbrojenie Strategicznych Wojsk Rakietowych FR

(defensenews.com)

George Chernilevsky, domena publiczna