W piątek rozpoczęły się wstępne testy w Centralnym Naukowo-Badawczym Instytucie Mechaniki Precyzyjnej (CNIITOCZMASZ) ostatniego już „wcielenia” karabinu posiadającego sześćdziesięciopięcioletnią historię. Nowy model, nazywany AK-12, po przejściu pozytywnych prób wstępnych zostanie poddany testom państwowym, a następnie trafi do seryjnej produkcji w 2013 roku.

Testowana będzie jej skuteczność pod wpływem różnych warunków terenowych. Zostanie poddana działaniu mrozu, wysokiej temperatury, wilgoci oraz pyłu. Po tym etapie zapadną kolejne decyzje co do przyszłości nowej broni.

Rozwój AK-12 rozpoczął się w połowie 2011 roku. Nowa broń zachowuje ogólny układ i cechy AK-74, będącego w użyciu w armii rosyjskiej od 1970 roku, ale ma drobne modyfikacje funkcjonalne i ergonomiczne. 24 stycznia 2012 roku podczas wizyty wicepremiera FR Dmitrija Rogozina w OAO Iżmasz, po raz pierwszy ujawniono prototyp nowego karabinka AK-12 kalibru 5,45 mm. Za prace nad jego konstrukcją odpowiedzialny jest osobiście główny konstruktor zakładów Iżmasz Władimir Złobin, który twierdzi, że zainteresowanie nową bronią przejawiane jest zarówno ze strony odbiorców krajowych, jak i klientów zagranicznych.

Jednak przyszłość nowej konstrukcji może nie być tak kolorowa. Dowodem może być styczniowa wypowiedź wiceministra obrony Aleksandra Suchorukowa, który stwierdził, że armia rosyjska nie będzie kupować egzemplarzy AK-12. Powodem są zalegające w magazynach miliony karabinów AK-74.

(en.rian.ru)