Nowa Zelandia oddała fregatę Te Kaha do dyspozycji amerykańskiej 7. Floty. Okręt zastąpi w składzie lotniskowcowej grupy uderzeniowej USS Nimitz uszkodzony niszczyciel USS Fitzgerald. 17 czerwca amerykański niszczyciel zderzył się z filipińskim kontenerowcem. W wyniku wypadku siedmiu marynarzy zginęło, a okręt udał się na remont.

– W tych dniach nasze myśli są z rodzinami i załogą USS Fitzgerald – powiedział nowozelandzki minister obrony Mark Mitchell. – W listopadzie Stany Zjednoczone błyskawicznie okazały nam pomoc, gdy trzęsienie ziemi nawiedziło Nową Zelandię. Bliźniacza jednostka Fitzgeralda, USS Sampson, przebywała właśnie w Auckland i została szybko wysłana do Kaikoury, żeby nieść pomoc. Bardzo to doceniliśmy.

Te Kaha wchodziła w skład nowozelandzkiego zespołu okrętów, które operowały w rejonie Japonii. Po wypadku amerykańskiego niszczyciela Nowozelandczycy zaoferowali swój okręt, a Amerykanie tę pomoc przyjęli. Nowozelandzki zespół opuścił kraj już w lutym tego roku, aby w kolejnych miesiącach w Australii i na obszarze Dalekiego Wschodu brać udział w manewrach z flotami poszczególnych państw regionu.

Czytaj też: Nowa Zelandia zamawia tankowiec

(navaltoday.com)

U.S. Navy / Phillip Pavlovich