US Army poinformowała 7 września, że zmieniono nazwy dwóch wersji czołgów M1A2 Abrams. Dotyczy to wozów pancernych oznaczonych do tej pory jako M1A2 SEPv3 i M1A2 SEPv4. Decyzję podjęto już ponad miesiąc temu, zaś ujawniono ją stosunkowo niedawno.

Generał brygady Brian Cummings, dyrektor wykonawczy programu Ground Combat Vehicles, przekazał, że pojazdy w wersji M1A2 SEPv3 od tej pory nosić będą oficjalne oznaczenie M1A2C, zaś M1A2 SEPv4 – M1A2D. Zmiany podyktowane są wprowadzeniem przez Komisję Izby Reprezentantów do spraw Sił Zbrojnych poprawek do budżetu obronnego NDAA (National Defense Authorization Act) na następny rok. Taki ruch uzasadniono tym, że obecne nazwy nie są w stanie w pełni oddać znaczenia i rozmiaru modernizacji, których dokonano w kolejnych, nowszych wersjach. Ma to również służyć uproszczeniu używanej nomenklatury.

Prawdopodobnie poprzednie wersje Abramsów również zmienią oznaczenie zgodnie z ustaloną nomenklaturą. Nie będzie to dotyczyć czołgów M1A2, ale już w przypadku M1A2 SEPv1 i M1A2 SEPv2 zamiana będzie nieodzowna. Będą oznaczane odpowiednio jako M1A2A i M1A2B. Zmiany w oznaczeniach mają być realizowane niezwłocznie przez dowództwo amerykańskich wojsk lądowych.

W grudniu 2017 roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zawarł z General Dynamics Land Systems kontrakt, w myśl którego koncern zmodernizuje 786 czołgów podstawowych M1A1 Abrams do wersji M1A2 System Enhancement Package Version 3, czyli do obecnej M1A2C. Pierwsza setka maszyn ma osiągnąć gotowość operacyjną jeszcze w 2018 roku. Ponadto do tej samej wersji zmodernizowanych będzie czterdzieści pięć wozów M1A2B. Abramsy sukcesywnie otrzymują izraelski aktywny system ochrony pojazdów Trophy.

Wraz z modernizacją starszych czołgów powstaje nowa wersja Abramsa, który odtąd oznaczony będzie jako M1A2D. Po zakończeniu prac Pentagon zamówi siedem prototypów do testów. Mają one pojawić się na poligonach w 2021 roku, zaś po dwóch latach intensywnych testów rozpocznie się modernizacja wozów. W połowie następnej dekady pierwsze czołgi trafią do odbiorcy.

Zobacz też: Tajwan jednak kupi M1A2

(armyrecognition.com)

US Army