Po ponad dekadzie dyskusji i rozważań izraelska marynarka wojenna w końcu rozpoczęła negocjacje kontraktowe z US Navy w sprawie zakupu działa Leonardo Super Rapid kalibru 76 milimetrów. Negocjacje prowadzone są z amerykańską marynarką, ponieważ zakup będzie finansowany z amerykańskiej pomocy finansowej, a dostawcą uzbrojenia będzie właśnie US Navy. Same armaty zostaną wyprodukowane w zakładach Leonardo w Largo na Florydzie.

Przedstawiciele izraelskiej marynarki potwierdzili, że Super Rapidy będą zamontowane na korwetach typów Sa’ar-4.5, Sa’ar-5 i Sa’ar-6. Te ostatnie są budowane w Niemczech przez ThyssenKrupp Marine Systems.

Według informacji koncernu Leonardo Super Rapid może strzelać do 120 razy na minutę na odległość dziesięciu mil morskich. Według producenta ta armata, jako jedyna w swojej klasie, ma możliwość długiego prowadzenia ognia ciągłego, która jest kluczowa w scenariuszu zakładającym zmasowany, jednoczesny atak wielu małych jednostek taktyką roju. Może się to okazać kluczowe w hipotetycznym starciu z irańską marynarką wojenną, która stosowała podobną taktykę w czasie wojny tankowców. Ponadto armata ma wzmocnić możliwość obronne jednostek przeciwko pociskom przeciwokrętowym, w tym C-802, który trafił INS Hanit w 2006 roku u wybrzeży Libanu.

(defensenews.com; fot. Maciej Hypś, Konflikty.pl)