Textron Systems zakończył montaż kadłuba pierwszego nowego poduszkowca desantowego dla amerykańskiej marynarki wojennej. Po zamontowaniu poduszki powietrznej do kadłuba poduszkowiec przeniesiono na linię montażu modułów pokładowych.

Poduszkowiec oznaczony LCAC 100 dla ułatwienia spawania i montażu montowany był do góry nogami, a następnie został odwrócony do montażu pozostałego wyposażenia. Składać się ono będzie z modułu napędowego, dowodzenia i załogi. LCAC 100 będzie miał nośność 74 ton i prędkość 35 węzłów. Dzięki temu będzie mógł przetransportować jednorazowo 145 żołnierzy desantu lub czołg Abrams.

LCAC 100 ma zastąpić starzejące się poduszkowce LCAC, które zaprojektowano w latach siedemdziesiątych, a ich służba została przewidziana na dwadzieścia lat. US Navy chce zakupić siedemdziesiąt trzy maszyny, które pozwolą zastąpić aktualnie używane poduszkowce w stosunku jeden do jednego, a jedna z maszyn zostanie wykorzystana do testów.

LCAC 100 ma kosztować czterdzieści siedem milionów dolarów za sztukę, a wstępna gotowość operacyjna ośmiu poduszkowców ma być osiągnięta w 2020 roku.

(janes.com; fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)