Jak podały rosyjskie władze, Flota Pacyfiku zostanie wzmocniona poprzez nową jednostkę, która wejdzie do służby do 2015 r. Mowa tutaj o jednej z najnowszych korwet typu Stierieguszczij.

Jest to jednostka będąca dziełem projektu 20380, nad którym pracowano od 2001 r. Pierwsze morskie treningi jednostki tego projektu rozpoczęły się w 2006 r. , już w roku następnym została ona włączona w skład Floty Bałtyckiej. Soobraziteilnyj, czyli druga jednostka tego typu została zwodowana 31 marca 2010 r. w petersburskiej stoczni Siewiernaja Wierf.

Korweta „Gromky” jest szóstą jednostką typu Stierieguszczij. Oprócz dwóch wyżej wymienionych pozostają jeszcze trzy, które są obecnie w różnych fazach poprzedzających wprowadzenie ich do służby.

Wielozadaniowy okręt typu Stierieguszczij zdolny jest do walki z celami nawodnymi, okrętami podwodnymi, zapewnienia osłony przeciwlotniczej oraz do wsparcia artyleryjskiego sił desantowych. Jest on wyposażony w technologię stealth. Tę właściwość osiągnięto poprzez zastosowanie specjalnych powłok na kadłubie oraz osłonięcie uzbrojenia i anten radarowych. Dodatkowo zastosowano wiele materiałów o wyjątkowych właściwościach mikrofalowych.

Rosja zamierza wyprodukować do trzydziestu takich jednostek w celu wzmocnienia możliwości obrony wybrzeża oraz ochrony szlaków morskich, które są wykorzystywane transportu ropy naftowej. Szczególne znaczenie ma to w przypadku takich szlaków przebiegających przez Morze Czarne oraz Bałtyckie.

(http://en.rian.ru)