Northrop Grumman oferuje radar z elektronicznym skanowaniem fazowym AN/APG-83 Scalable Agile Beam Radar (SABR) jako rozwiązanie do zastosowania na bombowcach strategicznych B-52H Strafortress. Amerykańskie siły powietrzne od pewnego czasu analizują różne dostępne opcje, które można zastosować w celu zastąpienia dotychczasowych radarów Northrop Grumman AN/APQ-166.

Stare radary są już wysłużone i często się psują. Ich czas działania bez usterek wynosi przeciętnie jedynie kilkanaście godzin. W sytuacji gdy B-52 wykonują wiele kilku-, a nawet kilkunastogodzinnych misji oznacza to, że przez długi czas bombowce latają z niesprawnymi radiolokatorami. Program modernizacji radarów B-52 rozpoczął się oficjalnie w lutym 2016 roku, a w tym roku ma dojść do złożenia ofert i rozpoczęcia przetargu. Wiadomo, że propozycję złoży również Raytheon.

Do tej pory SABR był oferowany jako wyposażenie myśliwców F-16 i F/A-18. Radar umożliwia równoczesne śledzenie dwudziestu celów znajdujących się w dowolnym położeniu względem samolotu (zbliżających się, oddalających się itp.) i odchylonych w elewacji o ±60 stopni. Ponadto radar umożliwia wykrywanie i śledzenie stałych jak i ruchomych celów lądowych i morskich, a wysoka rozdzielczość zapewnia dokładne celowanie.

Zobacz też: Nadchodzi B-52J

(janes.com)

Maciej Hypś, Konflikty.pl