Według dziennika Welt Urząd Federalny do spraw Wyposażenia, Technik Informatycznych i Wsparcia Eksploatacji Bundeswehry (BAAINBw) może jeszcze w tym miesiącu przedstawić wymagania dla bojowych laserów dla niemieckich sił zbrojnych. Jako pierwsza nową broń ma otrzymać marynarka wojenna.

Deutsche Marine przeprowadziła udane próby okrętowego lasera już na przełomie lat 2015 i 2016. Nie ujawniono jednak, który okręt wykorzystano do testów. Wiadomo natomiast, że wykorzystano laser o mocy 10 kilowatów opracowany przez Rheinmetalla. Zdaniem Welt jako pierwsze nowe uzbrojenie mogą otrzymać korwety typu K130.

Podobnie jak US Navy niemiecka marynarka wojenna zamierza wykorzystywać lasery w roli zestawów obrony bezpośredniej. Kolejnym typem zwalczanych zagrożeń mają być nieduże, szybkie jednostki nawodne.

W dalszej kolejności laserowe zestawy CRAM (zwalczania pocisków rakietowych, artyleryjskich i moździerzowych) mają otrzymać niemieckie wojska lądowe. O zamówienia Bundeswehry będą rywalizować Rheinmetall i MBDA Deutschalnd. Berlin ma kłaść szczególny nacisk na wykorzystanie wyłącznie rozwiązań opracowanych w Niemczech. Ma to uchronić przed możliwymi ograniczeniami produkcji, eksportu i wykorzystania nałożonymi przez na przykład Stany Zjednoczone.

Niemieckie firmy unikają rozgłosu wokół swoich prac nad bronią laserową. Można jednak z dużą dozą pewności stwierdzić, że na tym polu ustępują jedynie Amerykanom, a z pewnością wyprzedzają Rosjan i Chińczyków.

Zobacz też: Lasery dla Eurofightera

(businessinsider.de, welt.de)

Rheinmetall