Japońskie ministerstwa spraw zagranicznych i obrony oraz amerykańskie departamenty stanu i obrony poinformowały we wspólnym oświadczeniu o relokacji części Marines z Okinawy na Guam. Swoje trzy grosze dorzucił do sprawy także kontrowersyjny gubernator Tokio Ishihara Shintaro.

Wedle oświadczenia około połowy spośród 18 tys. Marines stacjonujących na wyspie ma zostać przeniesionych na Guam i „gdzie indziej”. Obie strony nie wykluczają jednak możliwości przyszłych zmian w porozumieniu. Nie podano także jasnych informacji odnośnie przeniesienia bazy lotniczej Futenma. Oficjalnie mówi się o możliwości przeniesienia jej do mniej zaludnionego rejonu Henoko (baza Marines w Nago) położonego także na Okinawie. Niemniej uważa się, że jest to koniec wieloletniego patu w sprawie bazy.

W sprawie relokacji amerykańskich wojsk w Japonii wypowiedział się także gubernator Tokio Ishihara. Na spotkaniu z premierem Nodą przekonywał szefa rządu, ażeby na zbliżającym się spotkaniu z prezydentem Obamą poruszył sprawę bazy lotniczej Yokota położonej na zachodnich obrzeżach Tokio. Ishihara i jego współpracownicy postulują mieszane, wojskowo-cywilne, użytkowanie bazy i przekształcenie jej w trzecie lotnisko obsługujące japońską stolicę.

(Kyodo)