Dmitrij Konoplew, dyrektor zarządzający biura projektowego KBP w Tule, wyjawił, że obecnie zakład prowadzi prace nad morskim wariantem przeciwlotniczego systemu krótkiego zasięgu Pancyr-S1. Wprowadzenie go do uzbrojenia rosyjskiej marynarki wojennej nastąpi nie wcześniej niż za dwa lata. Zgodnie z wypowiedzią Konoplewa duże zainteresowanie wykazało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Minister Szojgu miał podjąć decyzję o modernizacji lotniskowca Admirał Kuzniecow, niektórych niszczycieli i kilku innych okrętów, aby dostosować je do wymogów montażu nowego systemu przeciwlotniczego.

System Pancyr-S1 jest uniwersalnym, hybrydowym (rakietowo-artyleryjskim) zestawem przeciwlotniczym krótkiego zasięgu. Wszedł do uzbrojenia Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w 2010 roku. W skład zestawu wchodzą dwie dwulufowe armaty automatyczne 2A38M kalibru 30 milimetrów i dwanaście przeciwlotniczych pocisków rakietowych 57E6 lub 57E6-E. Pancyr-S1 jest zdolny zapewniać skuteczną obronę niewielkim obiektom i pododdziałom wojsk. Może działać w dzień i w nocy, a także w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych. Przy użyciu rakiet jest w stanie razić celu na odległość dwudziestu kilometrów. Strzelając z armat 2A38M kalibru 30 milimetrów, może zaś zwalczać wrogie jednostki latające w odległości do czterech kilometrów.

Rosyjski przemysł zbrojeniowy pracuje również nad nowym wariantem systemu Pancyr, zdolnym do efektywnego namierzania, śledzenia i niszczenia pocisków samosterujących. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, trafi on do uzbrojenia rosyjskich wojsk lądowych i wojsk powietrznodesantowych jeszcze w obecnej dekadzie. Prace rozwojowe mają się zakończyć w 2017 roku.

(en.rian.ru)